هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

از رشته صنایع چوب و مبلمان چی میدونید؟

از رشته صنایع چوب و مبلمان چی میدونید؟

هرجا صحبتی از رشته صنایع چوب و مبلمان میشه، بیشتر مردم تصور میکنن فارغ التحصیل این رشته یه نجار ساده میشه که از صبح تا شب یه چکش دستشه و داره به این ور و اون ور میخ میکوبه. اما واقعیت این رشته چیه؟ با ما در معرفی این رشته همراه باشید.

تاریخچه صنعت چوب در ایران

استفاده از چوب در تاریخ ایران تقریبا به ۵۰۰۰ سال قبل بر میگرده. زمانی که مردم شمال کشور از چوب کلبه میساختن. در زمان هخامنشیان، اهمیت جنگل به اوج خودش میرسه تا جاییکه دستور کاشت درختای جنگلی برای استفاده از چوب اون صادر میشه. در این زمان به غیر از استفاده چوب در صنایع کشاورزی، صنایع کشتی سازی و خانه سازی هم رونق خوبی پیدا کرده بوده و در حال ترقی بوده.
از نمونه ارزشمند چوبی در کشورمون، میشه به منبر صاحب الزمان(عج) که در زمان فتحعلی شاه قاجار توسط استاد محمد نجار خراسانی ساخته شده اشاره کرد. جالبه که در ساخت این منبر، از پیچ و میخ استفاده نشده.

رشته صنایع چوب و مبلمان به چه دردی میخوره؟

ادامه مطلب...

آیین نامه حفاظتی صنایع چوب

.

نمونه های جالبی از سازه های بزرگ چوبی جهان

نمونه تصاویر کارگاه صنایع چوب هرستان فنی سروش

صنایع چوب

مقدمه:

این رشته از معدود رشته هایی است که هنر جویان و حتی دانشجویان آن بخاطر نگاه نادرست مردم به فارغ التحصیلان آن گله مند هستند انها می گویند مردم فکر می کنند که در انتهای این رشته هنر جو به یک چوب بر یا نجار ساده تبدیل می شود گرچه خود نجاری شغلی است که ظرافت ها و دقت های خاص خود را دارد ولی آنچه اغلب مردم به آن اشاره می کنند کوبیدن میخ در چوب یا اره کردن قطعه ای از چوب است .اما مطمئن باشید که این فقط یک فکر سطحی و خام است. به گواه تاریخ و آثارباستانی به جا مانده از زمان های قدیم در ایران و تمام نقاط جهان چوب ماده ای با دوام و با قابلیت های بسیار است بطوری که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم قریب به 5000نوع محصول متنوع از چوب و دیگر مشتقات آن بدست می آید.

آنچه می تواند بازار کار این رشته را برای هنر جو پایدار بدارد خلاقیت، نوآوری است، گر چه بخشی از نیاز جامعه به مصنوعات چوبی برای همیشه باقی خواهد ماند.

هنر جویان این رشته در طی دوران تحیصل با محاسبات فنی ، رسم فنی ، تکنولوژی مواد ، تکنولوژی سازه های چوبی ،خواص فیزیکی (مکانیکی چوب )خشک کردن و نگهداری چوب، طراحی مبلمان، کابینت، روکش نمودن انواع سازه های چوبی آشنا می شوند. 

- -

ادامه مطلب...

تماس با ما

آدرس: اصفهان، خ سروش، چهارراه عسکریه، هنرستان فنی سروش

تلفن گویا: 32285001

مدیریت: 32255747

هنرستان فنی سروش

مدیریت: 32255747

معاونین: 32287091-32287092      

آدرس ایمیل: soroosh.sch.ir@gmail.com