هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

الکترونیک

رشته الکترونیک زیر مجموعه رشته برق می باشد. یکی از مهمترین رشته هایی است که امروزه به طور وسیعی در تمامی رشته ها نفوذ کرده و بسرعت تمامی رشته ها را وابسته ویژگی های منحصر به فرد خود نموده است. وابستگی صنایع مختلف فنی به الکترونیک و سرعت عمل و کاربرد وسیع آن از سوی دیگر باعث شده است که قرن نوزدهم را قرن الکترونیک بنامند. قرنی که با اختراع نیمه هادیها و به دنبال آن ترانزیستور تحول چشمگیری در این صنعت و تمامی زندگی بشر بوجود آورده است. امروزه کاربرد این رشته که به جرات می توان از آن به عنوان هنر نام برد بر کسی پوشیده نیست. وسایلی نظیر رادیو ، تلویزیون و هزاران دستگاه دیگر که ما از آن استفاده می کنیم ، زاییده هنر الکترونیک است. بطوریکه تسخیر فضا و اطلاع یافتن از کرات دیگر بدون دخالت الکترونیک امکان پذیر نیست.

- -

هنرجویان در این رشته به گذراندن واحد های عمومی و اختصاصی و طی دوره های کارآموزی توانایی خواندن نقشه های الکترونیکی بر روی فیبر نوار چاپی و آشنایی با سیستم های مخابراتی و ارتباط و آشنایی با مدارهای دیجیتالی را کسب کنند. این هنرجویان ضمن اشتغال در کارخانجات و مراکز ساخت و مونتاژ وسایل صوتی و تصویری می توانند برابر ضوابط در آموزشکده های فنی و حرفه ای مشغول تحصیل شوند.

 

زمینه ها و عناوین شغلی رشته مذکور:


•          مونتاژ کار سیستم های مخابراتی
•          طراحی و نصب سیستم های امنیتی (دزد گیر و سیستم مدار بسته )
•          تعمیر و راه اندازی سیستم پیچینگ
•          اپراتور رادیو و تلویزیون (اتاق فرمان)
•          نصب ماشین آلات صنعتی الکترونیکی
•          متصدی نگهداری خطوط برق و تلگراف و تلفن    
•          متصدی کنترل کیفیت محصولات صنعتی
Q.C
•          تعمیر دستگاه های مخابراتی (صوتی و تصویری)

 

دروس رشته برق در هنرستان

دروس تخصصی و عمومی سال دوم :

1- مبانی برق: درک اصول الکتریسیته به منظور فراگیری موضوعات علمی وعملی برق
2- رسم فنی: ترسیم سه نما، مجهول یابی- برش وپرسپکتیو و پلان ساختمان و سیم کشی آپارتمان یک طبقه
3- اصول اندازه گیری الکتریکی: آشنایی با دستگاه های اندازه گیری و طریقه استفاده از آنها
4- الکترونیک عمومی 1: آشنایی با مبانی الکتریسیته و اصول الکترونیک، شناسایی قطعات والما ن های الکترونیکی مدارات دیودی وتقویت کننده های ترانزیستوری
5- کارگاه مقدماتی مکانیک: ساخت وسایل فلزی ساده
6- کارگاه سیم کشی 1: خواندن نقشه های تاسیسات الکتریکی ساختمانهای کوچک و اجرای آنها
7- کارگاه الکترونیک مقدماتی: انجام ترانس پیچی- تهیه مدارچاپی و مونتاژ مدارهای الکترونیکی ساده
8- آزمایشگاه اندازه گیری الکتریکی: شناخت قطعات الکترونیکی و کاربرد صحیح دستگاههای اندازه گیری متداول.

دروس تخصصی و عمومی سال سوم:


     عناوین دروس تخصصی این رشته همراه با اهداف کلی هر درس به شرح زیر می باشد
9- مدارهای الکتریکی: تحلیل مدارهای جریان مستقیم و مدار های 
RLC در جریان متناوب یک فاز وسه فاز
10- الکترونیک عمومی 2: آموزش مدارهای پایه الکترونیک و قطعات الکترونیک صنعتی
11- مبانی مخابرات و رادیو: آموزش مبانی مخابرات و گیرنده های رادیویی
12- مبانی دیجیتال: آشنایی با اصول مدار های دیجیتال و تحلیل مدارهای ساده دیجیتالی و کاربرد آنها در دیگر مدارهای الکترونیکی
13- کارگاه الکترونیک عمومی: آموزش مفاهیم عملی و مدار های کاربردی در رشته الکترونیک
14- آزمایشگاه مبانی مخابرات ورادیو: توانایی تعمیر گیرنده های رادیو یک موج- چند موج و تلفن و نصب و راه اندازی سیستم های آنتن مرکزی وتقویت کننده های صوتی(
PA)
 
دانش آموختگان رشته برق الکترونیک با کسب دانش و مهارتهای لازم در زمینه های ذیل قادر به فعالیت خواهند بود:
1- در زمینه انتقال نظرات و روشهای مورد تأیید مهندسان  به کارگران
2- تهیه و تفسیر نقشه های مورد تأیید مهندسان و پیاده کردن آنها بوسیله کارگران فنی
3- این افراد می توانند به تعمیر قطعات الکتریکی همچون تلویزیون و قطعات مشابه بپردازند.
4- در برخی بخشها می توان از این افراد به عنوان سرپرست بخش از آنها استفاده کرد.
5- از این افراد می توان در تدریس بعضی دروس در سطح پائین استفاده کرد .

آینده شغلی، بازار کار، درآمد


"امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.
همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای نباشد بلکه به یاری آگاهی های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده اند."
یکی از اساتید مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در مورد فرصت های شغلی فارغ التحصیلان این رشته می گوید:
"طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود 1500 مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاههای جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.
فرصت های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و ... وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است.
و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود."

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه


الف) توانایی علمی: "مهندسی برق نیز مانند مابقی رشته های مهندسی بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات استوار است و هر چه دانشجویان بهتر این مفاهیم را درک کنند، می توانند مهندس بهتری باشند. در این میان گرایش الکترونیک وابستگی شدیدی به فیزیک بخصوص فیزیک الکترونیک و فیزیک نیمه هادی ها دارد. در گرایش مخابرات نیز درس فیزیک اهمیت بسیاری دارد زیرا دروس اصلی این رشته بخصوص در شاخه میدان شامل الکترومغناطیس و امواج می شود."
داشتن ضریب هوشی بالا و تسلط کافی بر ریاضیات، فیزیک و زبان خارجی از ضرورتهای ورود به این رشته است.
ب) علاقمندیها: دانشجوی برق باید ذهنی خلاق و تحلیل گر داشته باشد. همچنین به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشد چون گاهی اوقات با دانشجویانی روبرو می شویم که در ریاضی و فیزیک قوی هستند اما در کارهای عملی ضعیف اند. چنین دانشجویانی برای رشته های مهندسی مناسب نیستند و بهتر است رشته های ذهنی و انتزاعی مثل ریاضی یا فیزیک را انتخاب کنند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر


فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می گیرد، می تواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته ای که برق زیر مجموعه ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. این رشته به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرایش های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می توان، در هر یک از زیرشاخه های تخصصی‌تر گرایشهای یاد شده میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه ها، گرایشهای تخصصی تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای یاد شده در مقطعهای کارشناسی ارشد و تا حد زیادی در دوره دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایشها و دانشها را فراهم می کند.

کلیپ ویدیوئی معرفی رشته الکترونیک هنرستان فنی سروش

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...