هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

الکتروتکنیک (برق)

برق ساختمان


امروزه با توجه به رشد روز افزون و مسائل امکاناتی که با انرژی الکتریکی کار می کند و با عنایت به این موضوع که اکثر این مسائل در منازل و مکانهای شخصی کار برد دارند ، لازم است برای اجرای سیستمهای روشنائی برق ساختمان از افراد متخصص و متعهد استفاده شود.رشته برق ساختمان از رشته هایی است که افراد متخصص برق ساختمان را آموزش داده و از این افراد برای اجرای سیستمهای روشنایی منازل استفاده می کنند. 

- -

گرایشهای رشته برق ساختمان برای ادامه تحصیل:

در مقطع کاردانی( کاردانی برق صنعتی- کاردانی تاسیسات الکتریکی- کاردانی برق قدرت) در مقطع کارشناسی (مهندسی برق قدرت- مهندسی برق الکترونیک- مهندسی برق کنترل- مهندسی برق مخابرات- مهندسی پزشکی) ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا (در همه گرایشهای برق )

مشخصات عمومی شغل :

کسی است که پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم بتواند از عهده نصب و سیم کشی تجهیزات مدارات الکتریکی ساختمان ، وسایل حفاظتی مدارات الکتریکی، کنتورهای تک فاز و سه فاز،ایجاد اتصال زمین حفاظتی و انجام عملیات کابل کشی فشار ضعیف برآید و همچنین بتواند از عهده طراحی سیستم روشنایی اماکن ، سیمکشی و نصب مدارات لامپ های مخصوص ، طراحی ، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق ، نصب و سیم کشی مدارات سیستم دزدگیر و دوربین مدار بسته ، نصب و سیمکشی سیستم برق اضطراری و ایمنی ، بررسی و نصب سیستم درب های اتوماتیک ، راه اندازی موتورهای آسنکرون سه فاز و تکفاز ، نصب و سیمکشی تابلوهای توزیع انرژی الکتریکی ،کار با کنترل کننده های منطقی قابل و رله های برنامه پذیر و نقشه کشی و نقشه خوانی مدارات برق ساختمان با رایانه برآید.

برنامه ریزی فهرست توانایی های شغل :

توانایی نقشه کشی صنعتی عمومی- توانایی شناخت و کار با ابزار برقکاری و سیم- توانایی لحیم کاری روی سیم های مسی- توانایی شناخت ، نصب و کار با لوله ها و داکت های مورد مصرف در صنعت برق- توانایی شناخت اصول الکتریسیته و انجام محاسبات و آزمایشات مربوطه- توانایی شناخت و بکارگیری انواع دستگاههای اندازه گیری الکتریکی- توانایی نقشه خوانی ، نقشه کشی، سیم کشی و نصب تجهیزات مدارات الکتریکی پایه- توانایی نصب و سیم کشی وسایل حفاظتی مدارات الکتریکی- توانایی نقشه کشی ، نقشه خوانی ، نصب تجهیزات و سیم کشی مدارات الکتریکی ساختمان- توانایی نصب و سیم کشی کنتورهای تک فاز و سه فاز- توانایی ایجاد اتصال زمین حفاظتی- توانایی شناخت و بررسی کابل ها- توانایی انتخاب کابل- توانایی انجام عملیات کابل کشی فشار ضعیف- توانایی نقشه کشی برق یک واحد مسکونی ساده- توانایی تعیین مراحل و زمان انجام کار - توانایی انتخاب ابزار کار- توانایی بکارگیری ضوابط ایمنی و بهداشت کار در محیط کار.

لازم به تذکر است که امروزه مهارت برق ساختمان درجه 1 با توجه به روز بودن مهارت ها طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.هنرجویان برق ساختمان می توانند در کنکور کاردانی دانشگاههای دولتی و آزاد شرکت کرده و در این رشته یا سایر رشته های برق ادامه تحصیل دهند.


الکتروتکنیک


رشته الکتروتکنیک که زیر مجموعه رشته برق قدرت می باشد ، یکی از کاربردی ترین رشته های صنعتی است. همین روشنایی که هنگام شب در همه جا از آن بهره مند می شویم حاصل تجربیات متخصصین صنعت برق می باشد. بطور کلی پیشرفت تکنولوژی و صنایع بدون وابستگی به برق امکان پذیر نمی باشد.

 هنرجویان در این رشته مهارتهای زیر را کسب می کنند:


اجرای پروژه های تاسیسات الکتریکی کارخانه ها و تعمیر و نگهداری آنها و طراحی تاسیسات الکتریکی کارگاه ها. تعمیر و نگهداری و اجرای طرح های مدارهای کنترل و فرمانهای الکتریکی و طراحی مدارهای ساده صنعتی. بستن مدارهای الکتریکی روشنایی ساختمانها، بستن مدارهای خبری و سیم کشی روکار و توکار. این هنرجویان با گذراندن دروس عمومی و تئوری و عملی فنی و سپری کردن دوره کارآموزی موفق به اخذ دیپلم می شوند و می توانند جهت ادامه تحصیل به آموزشکده های فنی و یا دانشگاه علمی کاربردی ودانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کاردانی وارد شده یا در موسسات صنعتی وابسته به برق جذب بازار کار می شوند.
 
زمینه ها و عناوین شغلی رشته مذکور:


•          سیم کشی ساختمان (مسکونی ، تجاری و صنعتی)
•          سیم پیچی ترانسفورماتورهای فشار ضعیف
•          نقشه کشی مدارات الکتریکی
•          تعمیر و نگهداری ماشین ها و سیستم های الکتریکی
•          سیم پیچی استاتور ماشین های الکتریکی
•          سرویس و تعمیر وسایل خانگی الکتریکی
•          مونتاژ ، نصب و راه اندازی تابلوهای توزیع برق و..........

کلیپ ویدیوئی معرفی رشته الکتروتکنیک هنرستان فنی سروش

 

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...