هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

تأسیسات

رشته ی تاسیسات  که در گذشته رشته ی اتومیکانیک نام داشت ٬ رشته ای  وسیع و گسترده است. این رشته شامل قسمت های مختلفی می شود. ازجمله برق تاسیسات ٬ تاسیسات بهداشتی ساختمان ٬ حرارت مرکزی و تهویه ی مطبوع ٬ جوشکاری ٬ لوله کشی صنعتی ٬ کار با دستگاه های پنوماتیکی و ... .
برای ورود به این رشته در مقطع هنرستان نیاز به معدل بالای ١٢ و شرایط مورد نیاز برای ورود به رشته ی فنی و حرفه ای نیاز است. هنر جویان این رشته با گذراندن دو سال تحصیلی می توانند دیپلم خود را اخذ نمایند.

- -

دروس سال دوم هنرستان به شرح زیر است:
-        دین و زندگی (٢)
-           ریاضیات (٢)
-           دستور زبان فارسی (٢)
-           ادبیات فارسی (٢)
-           زبان انگلیسی (٢)
-          عربی (٢) ٬ لازم به ذکر است که پنج درس اول در سال دوم تدریس می شود و پنج درس دوم در سال سوم هنرستان تدریس می شود.
-           فیزیک (2) ٬ تخصصی برای فنی و حرفه ای
-         جغرافیا
-           جغرافیای استان
-          تربیت بدنی
-  تاسیسات بهداشتی ساختمان
-  رسم فنی
-  کارگاه تاسیسات بهداشتی
- کارگاه عمومی (٢)
-  کارگاه ورق کاری

 اما دروس سال سوم هنرستان عبارت اند از:
-        دین و زندگی (٣)
-   ریاضیات (٣) پودمانی ٬ تخصصی فنی و حرفه ای
-   کامپیوتر
-    تاریخ معاصر
- تربیت بدنی (٣)
-     تاسیسات حرارتی
-   تاسیسات برودتی
- نقشه کشی تاسیسات
-   برق تاسیسات
-   کارگاه تاسیسات حرارتی
-   کارگاه تاسیسات برودتی
-    کارگاه برق
-   کارگاه جوشکاری
-  کار آموزی

مباحث دروس تخصصی:
تاسیسات بهداشتی
    این درس در مورد تاسیسات موجود در ساختمان بحث می کند. محاسبات مربوط به آن را مطرح می کند به چگونگی طراحی آن می پردازد.
بطور مثال محاسبات سایزرنگ کردن قطر لوله های شبکه ی آبرسانی یک مجتمع ساختمانی ٬ نکاتی که باید در طراحی شبکه رعایت شود ٬ جنس و نوع مصالحی که باید در ساخت این شبکه بکار برود مثل انواع لوله و استاندارد های آن را مطرح می کند. شبکه های آتش نشانی در ساختمان های بزرگ ٬ سیستم های فاضلاب آنها و....
رسم فنی
    این در س نیاز به قدرت تجسم بالایی دارد. مباحثی همچون رسم سه نما به روش اروپایی ٬ برش و پرسپکتیو و... در این درس مطرح می شود.

 تاسیسات حرارتی
مهمترین درس این رشته می باشد که تا مقطع کاردانی تکرار خواهد شد. در این درس راه های انتقال حرارت از جدار های ساختمان بررسی می شود. یک هنرجو پس از گذراندن این درس و کارگاه ٬ می تواند مقدار حرارتی که یک ساختمان نیاز دارد را محاسبه کند ٬ برای آن ساختمان یک سیستم حرارت مرکزی طراحی کند ٬ فلو دیاگرام آن را ترسیم کند و آن را راه اندازی کند.  این درس در مراحل بالاتر نیز تکرار می شود البته در مرحله ی کاردانی تکمیل تر خواهد شد.

تاسیسات برودتی
این درس راه های ایجاد برودت را بررسی می کند. سیستم های برودتی را تجزیه و تحلیل می کند. محاسبات مربوط به سرد خانه را توضیح می دهد. عایق بندی سیستم ها را بیان می کند . انواع مبرد ها را معرفی می کند. سیستم های
THERMO KING را معرفی می کند.

برق تاسیسات
در مورد برق دستگاه های تاسیساتی ٬ کنترل کننده های سیستم های حرارتی و برودتی مثل کلید ها ترمستات ها و ... بحث می کند. عیب یابی سیستم هایی که دارای کنتاکتور می باشند را مطرح می کند. تابلوی برق مورد نیاز موتور خانه را معرفی می کند. محاسبات مورد نیاز را نیز توضیح می دهد.

نقشه کشی تاسیسات:
نحوه ی چیدمان وسایل تاسیسات بهداشتی ٬ وسایل تاسیساتی مثل آبگرمکن و... ٬ طراحی سیستم لوله کشی حرارت مرکزی از موتور خانه تا واحد های حرارتی ٬ طراحی و ترسیم فلو دیاگرام موتور خانه ٬ طراحی و ترسیم شبکه ی  آب سرد و گرم بهداشتی ٬ طراحی و ترسیم شبکه ی فاضلاب ٬ طراحی سیستم های تبرید ٬ طراحی برق سیستم های حرارتی و برودتی ٬ شیب بندی بام و نکات و استاندارد های نقشه کشی تاسیسات موضوعات این درس می باشد.
 ادامه ی تحصیل در این رشته به دو گرایش تقسیم می شود:
١) تاسیسات برودتی:
این گرایش به طراحی سیستم های سرد خانه ها می پردازد. مثل سرد خانه های نگهداری گوشت و مواد غذایی ٬ همچنین ساخت و نگهداری دستگاههایی که جهت ایجاد برودت بکار برده می شوند.  
 ٢)تاسیسات حرارت مرکزی و تحویه ی مطبوع :
این گرایش ٬کامل تر از گرایش تبرید است. کسانی که در این گرایش ادامه  تحصیل می دهند ٬ پس از پایان درس در زمینه های مختلفی می توانند مشول بکار شوند . بطور مثال می توانند به عنوان تکنسین تاسیسات حرارت مرکزی مشغول به کار شوند. می توانند در کارخانجات صنعتی در زمینه های برق ٬ تاسیسات ٬ تصفیه و بازگردانی فاضلاب ٬ کار با دستگاه های پنوماتیکی و...

نحوی ی پذیرش در آموزشکده های فنی و حرفه ای
در آموزشکده های فنی و حرفه ای  پذیرش به دو صورت است. در قالب روزانه و در قالب شبانه. کسانی که در قالب روزانه ثبت نام می شوند معاف از شهریه هستند اما کسانی که در قالب شبانه ثبت نام می شوند موظف به پرداخت شهریه می باشند. اما قابل ذکر است که مدرک کاردانی کلمه ی روزانه و شبانه وجود ندارد و فرقی بین این دو مدرک وجود ندارد.
 
 توصیه هایی قبل از انتخاب رشته ی تاسیسات:
کسانی که علاقه به این رشته دارند می توانند تا مدارج بالاتری مثل دکترای میکانیک سیالات برسند. امکان ادامه ی تحصیل در داخل و یا خارج کشور وجود دارد. کسانی می توانند در این رشته موفق باشند که در دروس ریاضیات ٬ فیزیک قوی باشند و از قدرت تجسم بالایی نیز برخوردار باشند تا در طراحی سیستم ها بتوانند بدون مشکل بکار خود ادامه بدهند.
کسانی که می خواهند به مقاطع کارشناسی و به بالا فکر کنند بهتر است بدانند که اکثر درس آنها ریاضیات و فیزیک است. بادروسی همچون میکانیک سیالات ٬ ترمودینامیک فیزیک استاتیک و غیره سرو کار دارد. اما در مدارج بالا مثل کارشناسی ٬ ارشد و دکترا دارای آینده ای بسیار روشن است. فارغ التحصیلان گرایش حرارت و سیالات می توانند در پروژه های استخراج نفت در کنار مهندسین حفاری ٬سر دکل های نفت کار کنند. فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستمها در بخشهای عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی ، نیروگاههای حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.

آینده علمی این رشته :
هنر جویان این رشته می توانند در دوره های کاردانی آموزشکده های فنی  –کارشنـــــاســی و کارشناسی ارشد و دکترا در دانشــگا ههای داخل و خارج کشور در گروه مکانیک  به ادامه تحصیل بپردازند.

آینده شغلی این رشته‌:
برای کسانی که مهارتهای لازم را در بخش هــای مختلف این رشه بدست آورند بــــازار گار خوب و مطلوبی در سراسر ایران خصوصــــــاً در کارخانجات صنعتــــــی کارگاههای صنعتی ،و  کارگاه های ساختمان سازی کلیه شهر ها و روستا ها و ادارات دولتی و برج های مسکونی و غیره وجود دارد

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...