هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

صنایع چوب و مبلمان صنعت چاپ الکترونیک ماشین ابزار متالورژی مکانیک خودرو الکتروتکنیک(برق) تاسیسات مکانیکی مکاترونیک 

           

معرفی رشته ها

سوم اردیبهشت، روز تولد شیخ بهایی،روز ملی کارآفرینی

جمعه ۱۱ آبان ۱۳۸۶ بود که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز سوم اردیبهشت، روز تولد شیخ بهایی، در تقویم کشورمان به‌عنوان روز ملی کارآفرینی نام‌گذاری شد. سوم اردیبهشت روز کسانی است که در شرایط سخت اقتصاد ایران، کل سال را تلاش می‌کنند تا کاری بیافرینند. کاری که گاه حتی از دست دولت‌ها نیز برنمی‌آید.

 

کارآفرین، از یک‌سو دل در گرو توسعه و رشد اکوسیستم کارآفرینی دارد و از سوی دیگر برای اعتمادسازی و اعتماد کردن در جامعه را به‌عنوان مهم‌ترین عامل موفقیت و رشد اکوسیستم نهادینه کند. این راه، بی‌شک سخت و جان‌فرساست؛ اما برای کارآفرین کافی است که نتیجه عبور از این راه سخت و جان‌فرسا فایده‌ای برای جامعه و مردمان داشته باشد تا همه این سختی‌ها را به جان بخرد.

 

کارآفرینی به معنای خلق ارزشی جدید می باشد و به تعریف پدر علم مدیریت یعنی پیتر دراکر کارآفرین کسی است که به واسطه ی سرمایه ی شخصی خودش کاری را شروع کند، در محیط خودش تحولی ایجاد نماید و در نهایت ارزش ها را تغییر دهد و به سمت بهتر بودن میل بدهد.

 

اما یک کارآفرین موفق به راستی چه کسی است؟

 

کسی که خودش را باور داشته باشد و همچنین افکاری درست و هم جهت با خواسته ی خود داشته باشد در حوزه ی کاری خودش بهترین خواهد بود .

زیگ زیگلار نویسنده، مدیر فروش و سخنران حرف جالبی در مورد کارآفرینانی که به کشوری دیگر مهاجرت می کنند یا به جای دیگری می روند و سریع رشد می کنند می گوید:

کارآفرینانی به جای تازه ای می روند و به دلیل آنکه موانع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مردمی و ... را نمی شناسند و به آنها تمرکزی ندارند خیلی سریع رشد خواهند کرد.

بدیهی است که کسی که تمرکزش بر روی موارد ناخواسته اش نباشد بسیار سریع رشد خواهد کرد و دلیل رشد این کارآفرینان هم این بوده است که به جای تمرکز بر نمی توانم ها و تمرکز بر موانع و مشکلات موجود در جامعه بر روی خواسته خود تمرکز می کنند و خیلی سریع هم به موفقیت خواهند رسید.

 

اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس امر مهمی دیگری در جهت کارآفرینی است که می بایست هر شخصی که می خواهد در این عرصه گام بگذارد آن را دارا باشد.

ممکن است شخص محصول را خلق کند، خدمات را عرضه کند اما در همان وهله های اول با بازخورد های منفی رو به رو شود از این رو شخص می بایست آنقدر از لحاظ درونی قوی باشد که این موارد بر روی او تاثیرشان بسیار کم تر بشود .

اعتماد به نفس و عزت نفس امری نیست که بگوییم در همه ی حوزه های زندگی یکسان است بلکه ممکن است در بعضی مواقع اعتماد به نفس ما زیاد باشد اما در برخی موارد اینگونه نباشد اما ما با جدیت بر روی نقاط ضعف خود کار کرده تا در آن حوزه هم قوی بشویم پس اگر کارآفرینی هستید که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستید ناراحت و نگران نباشید شما می تواند با کار کردن بر روی خود و پوشاندن نقاط ضعف و به وجود آوردن نکات مثبت به اعتماد به نفس کافی دست پیدا کنید.

 

خلاقیت

 

ویژگی منحصر به فرد دیگری که یک کارآفرین را از ما بقی جدا می کند خلاقیت داشتن اوست.

سعی کنید از موقعیت های مختلفی به مسئله و چالشی که با آن رو به رو شده اید بنگرید، با افرادی معاشرت داشته باشید که احساس می کنید در حوزه کاری شما خلاقیت به خصوصی دارند.

به شما پیشنهاد می کند که کتاب 6 کلاه تفکر از ادوارد دوبونو را مطالعه کنید این کتاب به شما می آموزد که چگونه بتوانید از موقعیت های مختلف به مسئله خود نگاه کنید و راهکارهایی خلاقانه برای آن ارائه دهید.

ریسک پذیری، تحمل موانع و چالش ها، داشتن روابط خوب و عالی و مهارت ارتباطی تماما از دیگر ویژگی هایی هستند که یک کارآفرین می بایست آن ها را دارا باشد تا بتواند به خوبی از پس موقعیت ها بر بیاید.

 

بیزینس پلن

 

اما مورد دیگر این است که یک کارآفرین قبل از ورود به حوزه کاری خودش یک نقشه راه درست داشته باشد که به آن بیزینس پلن می گویند.

در بیزینس پلن، کارآفرین تمام نقاط ضعف، نقاط قوت، میزان سرمایه، بازار کار و هر آنچه که مختص به کاری که میخواهد شروع کند را با جزئیات کامل می نویسد و می تواند آن را نزد خود نگه دارد تا در صورتی که بخواهد از سرمایه دارانی کمک بگیرید با ارائه این بیزینس پلن تمام کار را به آنها توضیح دهد نه آنکه ساعت ها بنشیند و در موردکسب و کار خود توضیح بدهد.

 

حمایت مردمی

 

مورد دیگر، در مورد ما مردم در برابر کارآفرینان می باشد و آن هم حمایت است.

البته که محصولی که کیفیت داشته باشد را ما می پسندیم و کارآفرینان باید به این امر توجه خیلی زیادی داشته باشند. اما حمایت ما از آنها باعث می شود که کسب و کار آنها رشد بی نظیری داشته باشد و در همین جهت بهبود کیفیت و افزایش رضایت هم خریدار و هم کارآفرین در پی آن خواهد بود.

 

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...