هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

صنایع چوب و مبلمان صنعت چاپ الکترونیک ماشین ابزار متالورژی مکانیک خودرو الکتروتکنیک(برق) تاسیسات مکانیکی  مکاترونیک 
کسب رتبه اول درهفدهمین دوره جشن ستارگان توسط هنرستان فنی سروش دربین هنرستان های استان اصفهان رابه کارکنان وهنرجویان این هنرستان تبریک عرض می نماییم 

           

معرفی رشته ها

اندازه کره زمین چقدر است؟

زمین سومین سیاره‌ قرار گرفته در مدار خورشیدی منظومه شمسی است. این سیاره از نظر بزرگی پنجمین سیاره منظومه شمسی پس از سیارات غول پیکر گازی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به حساب می‌آید. با این حساب زمین بزرگترین سیاره خاکی این منظومه است. در ادامه اندازه‌های مختلف این سیاره را به شما نشان می‌دهیم.

شعاع، قطر و محیط زمین

طبق داده‌های بدست آمده از سازمان فضایی آمریکا(ناسا) شعاع زمین در خط استوایی آن ۶ هزار و ۳۷۸ کیلومتر است.  با این وجود زمین به طور کامل شبیه به کره نیست. چرخش زمین باعث شده است تا در خط استوا دچار برآمدگی بشود. با توجه به این نکته شعاع قطبی زمین ۶ هزار و ۳۵۶ کیلومتر با اختلاف ۲۲ کیلومتر نسبت به شعاع آن در خط استوایی است.

با استفاده از این اندازه‌گیری‌ها محیط زمین حدود ۴۰ هزار و ۷۵ کیلومتر تخمین زده می‌شود. محیط نصف النهاری این کره نیز از قطب جنوب تا قطب شمال ۴۰ هزار و ۸ کیلومتر است. یکی از دلایل تفاوت این دو وقوع پدیده مسطح شدن قطب‌ها در زمین است.

تراکم، جرم و حجم زمین

تراکم یا چگالی زمین ۵ هزار و ۵۱۳ گرم در هر سانتیمتر مکعب است. زمین یکی از متراکم‌ترین سیارات در منظومه شمسی است و علت آن هسته فلزی زمین و گوشته سنگی آن گفته می‌شود. سیاره مشتری که ۳۱۸ برابر زمین حجم دارد چگالی کمتری دارد و علت آن گازی بودن آن است.

جرم زمین ۶٫۶ سیکستیلیون تن است و حجم آن ۱ تریلیون کیلومتر مکعب تخمین زده می‌شود.  اندازه سطح کلی زمین هم ۵۱۰ میلیون کیلومتر مربع تخمین زده شده است که حدود ۷۱ درصد آن پوشیده از آب و ۲۹ درصد خشکی است.

بلندترین و کوتاه‌ترین نقطه زمین

قله اورست بلندترین مکان بر روی زمین از نظر سطح دریاست که در ارتفاع ۸ هزار و ۸۴۸ متری قرار دارد اما با این حال اورست بلندترین نقطه روی زمین نیست. آتشفشان چیمبورازو در اکوادور مرتفع‌ترین نقطه زمین از هسته آن است. این کوه ۲ هزار و ۷۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کوتاه‌ترین نقطه زمین هم گودال چلنجر است. این نقطه در درازگودال ماریانا واقع در اقیانوس آرام قرار دارد و ژرفای آن۱۱ هزار و ۳۴ متر است. نزدیکترین خشکی به آن جزیره فایس است.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...