هنرستان فنی سروش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

صنایع چوب و مبلمان صنعت چاپ الکترونیک ماشین ابزار متالورژی مکانیک خودرو الکتروتکنیک(برق) تاسیسات مکانیکی  مکاترونیک 
کسب رتبه اول درهفدهمین دوره جشن ستارگان توسط هنرستان فنی سروش دربین هنرستان های استان اصفهان رابه کارکنان وهنرجویان این هنرستان تبریک عرض می نماییم 

           

معرفی رشته ها

با صداهای حواس پرت کن حین مطالعه چه کنیم؟

آیا شما هم با سر و صدا حین مطالعه حواستان پرت می‌شود؟ برخی از دانش‌آموزان به سختی می‌توانند سر کلاس و سایر مکان‌ها تمرکزشان را به مطالب ارائه شده حفظ کنند و همواره سر و صدا مزاحم درس خواندن آن‌ها می‌شود.

تاثیر سر و صداهای محیط برای همه یکسان نیست. چند عامل وجود دارد که نشان می‌دهد سر و صدای ایجاد شده می‌تواند مزاحم درس خواندن شما بشود. همچنین برخی از افراد ویژگی‌هایی دارند که این سر و صداها در آن‌ها بیشتر تاثیرگذار است. در این مطلب به این موارد پرداخته‌ایم.

صداهای حواس پرت کن و انواع یادگیری

سه مدل معمول در یادگیری وجود دارد که از بقیه معروف تر هستند. یادگیری با دیدن و شنیدن، یادگیری از طریق لمس و یادگیری شنوایی. بهترین کار این است که مدل یادگیری خودتان را پیدا کنید و ببینید که از چه طریقی بهتر مطالب را یاد می‌گیرید و همچنین مهم است که با یادگیری مدل یادگیری منحصر به خودتان مشکلاتی که در این امر دارید برطرف کنید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که افراد دسته یادگیری شنوایی بیشتر از سایر از طریق سر و صداهای محیط حواسشان پرت می‌شود. اما چطور می‌توانید در صورتی که یادگیرنده شنوایی باشید به این مسئله پی ببرید. عوامل زیر را در نظر بگیرید.

افراد دسته شنوایی اغلب ویژگی‌های زیر را دارند:

صحبت کردن با آنها به هنگام مطالعه یا خواندن کتاب حواسشان را پرت می‌کند

حرکت دادن لب‌ها به هنگام خواندن

در صحبت کردن بهتر از نوشتن هستند

کلمات را بهتر ادا می‌کنند

در تصویر کردن مطالب مشکل دارند

مطالب را به هنگام روشن بودن تلویزیون نمی‌توانند دنبال کنند

قادر به تقلید صداها و موسیقی هستند.

اگر حس می‌کنید که موارد ذکر شده شخصیت شما را بیان می‌کنند، شما باید توجه ویژه‌ای به عادات مطالعه خود داشته باشید و بر اساس ویژگی‌های ذکر شده محل مطالعه خود را انتخاب کنید.

صداهای حواس پرت کننده و ویژگی‌های شخصیتی

دو مدل دیگر شخصیتی هم وجود دارد که همه با آن آشنا هستید. درونگرایی و برونگرایی. خیلی مهم است که بدانید این دو نوع هیچ ارتباطی با توانایی و هوش ندارند و تنها مشخص می‌کنند که شما چطور و تحت چه شرایطی باید فعالیت کنید.

برخی از دانش‌آموزان اهل عمقی نگریستن به مسائل هستند و دوست دارند کمتر از دیگران حرف بزنند. این ویژگی بیشتر در افراد درونگرا دیده می‌شود.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که صداهای حواس پرت کن می‌توانند برای دانش‌آموزان درونگرا مضرتر از دانش‌آموزان برونگرا باشند. دانش آموزان درون گرا کمتر از سایر دانش‌آموزان از مطلبی که در سر و صدا می‌خوانند درک دارند.

ویژگی‌های معمول درونگراها:

علاقه دارند که مستقل کار کنند

در خصوص نظراتشان اعتماد به نفس دارند

به مسائل نگاهی عمیق دارند

مسائل را قبل از عمل خوب می‌سنجند و مقایسه می‌کنند

توانایی تمرکز بر یک چیز به مدت طولانی دارند

از خواندن لذت می‌برند

در جهان کوچک خود خوشحال هستند

چندتایی دوستی عمیق دارند

اگر موارد بالا به شخصیت شما نزدیک هستند پس پیشنهاد می‌کنیم بیشتر درباره درونگراها بخوانید. شما ممکن است نیاز داشته باشید که در فضای کاملا آرام و به دور از سر و صداهای محیطی مطالعه کنید.

از بین بردن سر و صداهای محیطی

برای از بین بردن سر و صداهای محیطی چندکار معمول وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم انجام بدهید.

در زمان درس خواندن به موزیک گوش ندهید. ممکن است به موسیقی علاقه داشته باشید اما برای شما که ویژگی‌های ذکر شده را دارید، بهتر است به هنگام مطالعه به موسیقی گوش ندهید.

از تلویزیون دور باشید. برنامه‌های تلویزیون و دیالوگ‌ها و صحبت‌هایی که در این برنامه می‌شود قادر است مغز شما را فریب بدهد و باعث بشود که حواستان پرت بشود. در صورتی که خانواده تلویزیون نگاه می‌کنند بهتر است تا می‌توانید در جایی دور از تلویزیون مطالعه کنید. از گوشی‌های ضد صدا استفاده کنید. این نوع گوشی‌ها انواع مختلفی دارند و انواع آن را به راحتی تهیه کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...